Haber

Bloomberg: Erdoğan dünyadan NATO’nun genişlemesini merak ederek ayrıldı

Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’yı NATO’ya katılmaya davet etmesinden bu yana altı ay geçti.

Ankara, üyelik süreçlerinin onaylanabilmesi için her iki ülkenin de iade edilmesini istediği isimlerle ilgili adım atmasını talep ediyor.

“NATO genişlemesi durdu”

Bloomberg, İsveç’in başkenti Stockholm’de terör örgütü PKK sempatizanlarına ait son provokasyon görüntülerinin ardından ortaya çıktı. “NATO genişlemesi durdu.”o yazdı.

Olayların, Türkiye’nin İskandinav ülkesindeki yasa dışı kümelenmelere karşı çıkmak için İsveç üzerindeki baskısını artırdığına dikkat çekildi.

Türkiye’den İsveç’e uyarı

Haberlerde, “Ankara, seçimlerden önce başvuruları onaylamayabileceği konusunda uyardı.”söylendi.

30 üyeli NATO’nun şu ana kadar 28 üyesinin İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğine onay verdiği, Türkiye ve Macaristan’ın ise henüz karar vermediği belirtiliyor.

“İsveç geri dönüşler için daha fazlasını yapmalı”

Konu ile ilgili olarak, “Türkiye, İsveç’in zanlıların iadesi için daha fazlasını yapması gerektiğini söylüyor. Türkiye de Finlandiya’dan taleplerde bulunurken, Helsinki’nin işbirliği düzeyinden memnun olduğu belirtildi.”ifadeler kullanılmıştır.

İsveç hükümetinin terörle mücadele yasalarını sıkılaştırdığı iddia edilirken, Türkiye’nin taleplerinin tamamını karşılayamayacağını söylediği aktarılırken, şu ifadelere yer verildi:

Erdoğan’dan net mesaj: Meclis’ten geçmeyecek

“Yine de Erdoğan, İsveç’in ‘yaklaşık 130’ kişiyi teslim etmesi konusunda ısrar etmeye devam ediyor.”

“Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan dünyayı NATO’nun genişlemesiyle ilgili merak içinde bırakıyor”başlıklı haberde, Erdoğan’ın iadelerle ilgili adım atılmaması halinde askeri ittifak üyeliğinin Meclis’ten geçmeyeceğini söylediği kaydedildi.

haber-cinar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu